niedziela, 7 maja 2017

, , , , ,

Jak uszyć poduszkę antywstrząsową motylka?Jednym z częściej odwiedzanych przez Was wpisów na moim blogu jest wpis o poduszce antywstrząsowej motylku. Chwalę się w nim, że sobie uszyłam… i nic poza tym. Dlatego postanowiłam pochwalić się również jak ją uszyłam i tym samym zaprosić na swój pierwszy tutorial: „Jak uszyć poduszkę antywstrząsową motylka”. Załączam również wykrój do pobrania, ten, z którego sama korzystam.


Krok po kroku


Do uszycia poduszki motylka o wymiarach ok 30x40 cm, składającej się z minky i bawełny, potrzebujemy:
 • kawałek bawełnianej tkaniny o wymiarach ok. 35x45 cm,
 • kawałek polaru minky o takich samych wymiarach,
 • wypełnienia, najlepiej kulki sylikonowej (może być wypełnienie sylikonowe z innych poduszek),
 • nici, nożyczek, szpilek, centymetra, igły,
 • wykroju, który możecie pobrać stąd: Wykrój poduszka antywstrząsowa motyl,
 •  i oczywiście maszyny do szycia.


Do uszycia samej poduszki spokojnie wystarczą materiały sprzedawane w tzw. ćwiartkach czy kuponach. Nie musicie kupować wielkiej płachty na jedną poduszkę.

Krok I: Rysowanie

Zaczynamy od wycięcia wykroju (ewentualnych, lekkich modyfikacji jeżeli chcecie nadać Waszemu motylkowi troszkę inny kształt). Gotowy szablon przypinamy do tkaniny złożonej raz na pół prawą stroną do prawej, pilnując aby linia zgięcia materiału pokrywała się z linią zaznaczoną na wykroju. Odrysowujemy szablon, zaznaczając również linię szycia przy skrzydełkach (można oznaczyć ją szpilkami aby była widoczna również na prawej stronie materiału). To samo powtarzamy na drugim kawałku tkaniny. 
Krok II: Wycinanie

Złożone na pół tkaniny z odrysowanym szablonem warto spiąć szpilkami (zwłaszcza minky) żeby podczas wycinania nie przesuwały się (mamy odrysowane tylko pół motylka). Wycinamy poduszkę motylka zostawiając zapas ok 1 cm na szew. Po wycięciu powinniście otrzymać dwa równe motylki.


Krok III: Szycie

Rozkładamy obydwa wycięte motylki i układamy je na sobie prawą stroną do prawej. Spinamy szpilkami i zszywamy dookoła zostawiając wolną przestrzeń na włożenie wypełnienia. Ja zaczynam szyć od dołu jednego skrzydełka tuż przed linią szwu skrzydełka, zszywam całego motylka dookoła i kończę tuż za linią szwu drugiego skrzydełka. Można zacząć również od góry skrzydełek. Ważne aby góra lub dół środkowej części pozostały otwarte. Następnie wywijamy motylka na prawą stronę. Warto teraz sprawdzić czy jest symetryczny, bo to ostatni moment, w którym można dokonać jeszcze jakichś poprawek. Jeżeli jest ok to odwijamy go z powrotem na lewa stronę, obcinamy nadmiar szwu i nacinamy poprzecznie w miejscach zaokrąglonych aby materiał ładnie się układał. 

Krok IV: Wypełnianie.

Wywijamy poduszkę na prawą stronę i przez pozostawiony otwór wkładamy sylikonowe wypełnienie, najpierw do jednego, później do drugiego skrzydła. Wypełnienia nie może być za mało, żeby poduszka nie była płaska, ale też nie może być zbyt dużo żeby nie była twarda. Wystarczy tyle aby skrzydła poduszki motyla zaokrągliły się ale materiał się nie wypychał. Środka póki co nie wypełniamy.

Krok V: Zszywanie skrzydeł

Układamy wypełnienie sylikonowe za linią szwu i przeszywamy z góry na dół wzdłuż linii z obydwu stron. Powinniście otrzymać w ten sposób równe wypchane skrzydełka i lelawy środek.


Krok VI: Wypychanie i zszywanie

To już ostatnia prosta. Teraz wypełniamy środkową część poduszki motylka. W tej części poduszki wypełnienia powinno być mniej niż w skrzydełkach, żeby głowa malucha zbytnio nie pochylała się do przodu. Maluchy nie powinny leżeć na zbyt wysokich poduszkach. Po uzupełnieniu poduszki zszywamy ręcznie otwór (to najgorszy moment jak dla mnie). Można oczywiście zeszyć go na maszynie ale wówczas szew będzie widoczny. Jeżeli zależy Wam na niewidocznym szwie dookoła całej poduszki trzeba wziąć igłę i nitkę w dłoń.


Gotowe. Prawda, że proste? 

Jeżeli jednak, z jakichś powodów nie możesz lub nie chcesz uszyć sama poduszki antywstrząsowej motyla to skontaktuj się ze mną. Chętnie wykonam ją wg Twojego indywidualnego projektu:)


 Podziel się:

1 komentarz:

 1. A jak uszyć, obszyć koło? Ma Pani jakiś sposób na estetyczne wykończenie?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń