poniedziałek, 29 maja 2017

, , , , ,

Jak uszyć kocyk minky z zaokrąglonymi rogami?Oto kolejny tutorial, instrukcja krok po kroku, jak uszyć kocyk/kołderkę Minky z zaokrąglonymi rogami. Aby tego dokonać wystarczą podstawowe umiejętności szycia na maszynie i wiara w siebie. Satysfakcja z własnoręcznie zrobionego kocyka dla dziecka gwarantowana. :)


Krok po kroku


Do uszycia kocyka o wymiarach 100x75 cm będziemy potrzebować:

 • kawałka tkaniny bawełnianej o wymiarach ok. 102x77 cm – założyłam po 1 cm zapasu na szew z każdej strony (jeżeli kupujecie tkaniny na metry to przy zakupie metra, czyli 100x160, zostanie Wam sporo odpadu, z którego można zrobić drugi kocyk, poduszkę, poduszkę motylka, ochraniacz na łóżeczko, organizer, lub wkład do spacerówki),
 • kawałka dzianiny Minky o wymiarach ok. 102x77 cm,
 • wypełnienia o grubości od 60 do 200 g. w zależności od tego jak gruby ma być Wasz kocyk, najlepiej użyć sylikonowego, bo jest bardziej miękkie i elastyczne niż poliestrowe (ja użyłam ociepliny sylikonowej o grubości 90 g),
 • nici, nożyczki, szpilki, centymetr krawiecki, igły do szycia ręcznego,
 • i oczywiście maszyny do szycia. Jeżeli chcecie zrobić kocyk z zaokrąglonymi brzegami, jak ten, który tu prezentuje, przyda się również coś okrągłego do odrysowania kształtu. Ja użyłam talerzyka deserowego. Tak na marginesie, często wykorzystuje przedmioty kuchenne zamiast krzywików, są bardzo praktyczne.

Krok I: Krojenie

Zaczynamy od ułożenia na sobie trzech warstw naszego kocyka. Na samym spodzie kładziemy ocieplinę, na nią polar minky prawą stroną do góry, a na niego bawełnę prawą stroną do dołu. Tak złożone trzy materiały spinamy razem szpilkami aby się nie przesuwały. 


Jeżeli Wasze kawałki materiałów są większe niż zakładane 102x77 to teraz należy odmierzyć centymetrem pożądany wymiar, narysować linie i wyciąć prostokąt. Kolejny krok to zaokrąglenie rogów. Jak już wspomniałam użyłam do tego talerzyka deserowego. Kładziemy go w rogu przy krawędziach i odrysowujemy.


Krok II: Szycie

Spięte szpilkami trzy warstwy kocyka przenosimy do maszyny i zszywamy ze wszystkich czterech stron, zostawiając na jednym z boków otwór ok. 20-centymetrowy na wywinięcie kocyka. Zszywamy szwem prostym. Po zszyciu można wywinąć kocyk na prawą stronę i sprawdzić czy jest równo i tak jak chcieliśmy. Jeżeli coś poszło nie tak, na tym etapie jeszcze można dokonać poprawek.Krok III: Wykończenie

Jeżeli Wasz kocyk jest symetryczny i dobrze zszyty odwracamy go ponownie na lewą stronę. Odcinamy nadmiar materiału oraz co najważniejsze robimy nacięcia prostopadłe do szwu na zaokrąglonych rogach aby ładnie się układały. Należy uważać żeby cięcia nie przecięły szwu. Po tym zabiegu kocyk można już finalnie wywinąć na prawą stronę i zszyć ręcznie pozostawiony otwór. 


Gotowe.

Jeżeli jednak, z jakichś powodów nie możesz lub nie chcesz uszyć sama kocyka Minky to skontaktuj się ze mną. Chętnie wykonam go wg Twojego indywidualnego projektu:)


Podziel się:

2 komentarze:

 1. O właśnie czegoś takiego szukałam, w sam raz na prezent dla mojego chrześniaka. Chyba zamiast kolejnych ciuszków dostanie produkt zrobiony ręcznie:)
  Pozdrawiam
  Polka-dots

  OdpowiedzUsuń