piątek, 11 sierpnia 2017

, , , ,

Jak uszyć poszewkę na poduszkę z zamkiem krytym?

Kolorowych poduszek nigdy nie za wiele. To bardzo wdzięczny element dekoracji, który cieszy nie tylko oko, ale i plecy, głowę, czasem nogi. Dlatego dziś prezentuję tutorial jak uszyć poszewkę z zamkiem krytym. Tę poszewkę uszyłam akurat dla córki, do kompletu z niedawno uszytym kocykiem z wróżką. Moja poduszka składa się z bawełnianego panelu z wymownym napisem „łobuziara” oraz miękkiego minky w kolorze szarym. 


Krok po kroku

Czego potrzebujemy:
 • poduszki (albo przynajmniej jej wymiarów);
 • materiałów na poszewkę (kilka cm większych niż wybrana poduszka);
 • zamka krytego o długości boku poszewki;
 • nici, metra, nożyczek, szpilek, maszyny do szycia. :)
 


Krok 1 Krojenie

Po pierwsze musimy zmierzyć poduszkę. Moja ma wymiary 50x50. Z materiałów wycinamy dwa kawałki wielkości poduszki + ok 1 cm zapasu na szwy i zamek. Ponieważ zamek jest kryty, nie potrzebujemy większego zapasu na jego wszycie.Krok 2 Wszywanie zamka

Zaczynamy od wszycia zamka. Układamy zamek wierzchem do dołu na prawej stronie materiału (czyli ząbkami do góry) przy krawędzi, do której chcemy go wszyć. Następnie rozsuwamy go.
Aby przypiąć zamek, odchylamy paznokciem ząbki zamka, tak aby odsłonić miejsce szwu i w to miejsce wbijamy szpilki. Najlepiej poprzecznie, aby zamek się nie przesuwał.

Zszywamy. Do szycia najlepiej użyć stopki do wszywania zamków lub lamówki. Odchylamy palcem ząbki zamka i szyjemy tuż przy ząbkach uważając jednak, aby ich nie przeszyć, bo wówczas zamek nie będzie się zasuwał.
Kolejny krok to przyszycie zamka do drugiego kawałka materiału. Układamy część poszewki z zamkiem prawą stroną na prawej stronie drugiej części. Wywijamy zamek do wierzchu i rozsuwamy. Teraz nieprzyszyta część zamka leży poprawnie na drugiej części poszewki, tzn. ząbkami do góry. Odchylamy ząbki jak poprzednio i przypinamy do krawędzi drugiej części poszewki. WAŻNE na tym etapie jest to, aby równo złożyć dwie części poszewki, ponieważ jak krzywo wszyjemy zamek poszewka będzie krzywa. Przyszywamy tak jak poprzednio.


Krok 3 Zszycie poszewki

Jeżeli suwak zasuwa się poprawnie wówczas możemy zszyć pozostałe części poszewki. Zszywamy dookoła szwem prostym. Brzegi można obszyć zygzakiem lub obrzucić na overlocku.
Wywijamy poszewkę na prawą stronę i gotowe.


Ponieważ zamek jest kryty to nie będzie wyczuwalny podczas wypoczynku. Ma jeszcze jedną zaletę, ponieważ jest prawie niewidoczny to nie wypatrzą go ciekawskie oczka dziecka, więc poszewka dłużej pozostanie na swoim miejscu. :)

 Podziel się:

5 komentarzy:

 1. jak ja kocham takie blogi i wpisy ! zostaje na dluzej!

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny tutorial! Jeszcze szczególnie nie pozwiedzałam, ale patrząc na tematy postów będzie co poczytać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za miłe słowa. Aż się chce tworzyć kolejne wpisy :)

   Usuń
 3. Najlepsza pościel? Gorąco polecam Bebelin (https://bebelin.pl/)!

  OdpowiedzUsuń